Stackpole Electronics Inc. RC12JT240R
RC12JT240R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT240R
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT240R.pdf
Availability of RC12JT240R
QUANTITY
RC12JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT240R
Internal Part NumberEIS-RC12JT240R
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT240R
Related LinksRC12J, RC12JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT240R Details Description
Related parts for RC12JT240R
R10 RELAY SOCKETS-TERMINALS datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FAN HEATER 550W 11A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPERATOR 8SOIC datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf