Stackpole Electronics Inc. RC12JT2M40
RC12JT2M40 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT2M40
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT2M40.pdf
Availability of RC12JT2M40
QUANTITY
RC12JT2M40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT2M40
Internal Part NumberEIS-RC12JT2M40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT2M40
Related LinksRC12J, RC12JT2M40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT2M40 Details Description
Related parts for RC12JT2M40
CONN HEADER 60POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
R/A SOLDER REC PWRBLADE datasheet.pdf
RELIMATE VER HDR 15P LF datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ DL SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf