Stackpole Electronics Inc. RC12JT2M40
RC12JT2M40 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT2M40
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT2M40.pdf
Availability of RC12JT2M40
QUANTITY
RC12JT2M40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT2M40
Internal Part NumberEIS-RC12JT2M40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT2M40
Related LinksRC12J, RC12JT2M40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT2M40 Details Description
Related parts for RC12JT2M40
IC 8051 MCU FLASH 128K 100TQFP datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-UMAX datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
IC ADAPTIVE CBL EQUALIZER 16-LLP datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 36.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 120POS .050 datasheet.pdf