Stackpole Electronics Inc. RC12JT430R
RC12JT430R picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT430R
Brief Description
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT430R.pdf
Availability of RC12JT430R
QUANTITY
RC12JT430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT430R
Internal Part NumberEIS-RC12JT430R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT430R
Related LinksRC12J, RC12JT430R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT430R Details Description
Related parts for RC12JT430R
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER ELEMENT 90DEG M6 10PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 9POS STR TIN datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT FP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 1200MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf