Stackpole Electronics Inc. RC12JT68R0
RC12JT68R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT68R0
Brief Description
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT68R0.pdf
Availability of RC12JT68R0
QUANTITY
RC12JT68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT68R0
Internal Part NumberEIS-RC12JT68R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT68R0
Related LinksRC12J, RC12JT68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT68R0 Details Description
Related parts for RC12JT68R0
LED SS DUAL HRED ORN CLR PCB 5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT223 datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON HORIZ 2INSERT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 2.56"L X 1.97"W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X1750MM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf