Stackpole Electronics Inc. RC12JT6M20
RC12JT6M20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT6M20
Brief Description
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT6M20.pdf
Availability of RC12JT6M20
QUANTITY
RC12JT6M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT6M20
Internal Part NumberEIS-RC12JT6M20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT6M20
Related LinksRC12J, RC12JT6M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT6M20 Details Description
Related parts for RC12JT6M20
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 220MA 5.78 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 125MBD datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 25POS datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.2 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf