Stackpole Electronics Inc. RC12JT6M20
RC12JT6M20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT6M20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT6M20.pdf
Availability of RC12JT6M20
QUANTITY
RC12JT6M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT6M20
Internal Part NumberEIS-RC12JT6M20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)