Stackpole Electronics Inc. RC12JT9R10
RC12JT9R10 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT9R10
Brief Description
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT9R10.pdf
Availability of RC12JT9R10
QUANTITY
RC12JT9R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT9R10
Internal Part NumberEIS-RC12JT9R10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT9R10
Related LinksRC12J, RC12JT9R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT9R10 Details Description
Related parts for RC12JT9R10
OSC XO 637.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.246W SOT23 datasheet.pdf
RES 120 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POT 2.5M OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
FO JUMPER CAB. ASSY-1,0M 2X LC D datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf