Stackpole Electronics Inc. RC12KB10K0
RC12KB10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB10K0
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB10K0.pdf
Availability of RC12KB10K0
QUANTITY
RC12KB10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB10K0
Internal Part NumberEIS-RC12KB10K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB10K0
Related LinksRC12K, RC12KB10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB10K0 Details Description
Related parts for RC12KB10K0
RES 5.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 29POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 7.5MM 6POS GREEN datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/21/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 14POS RA T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf