Stackpole Electronics Inc. RC12KB22K0
RC12KB22K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB22K0
Brief Description
RES 22K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB22K0.pdf
Availability of RC12KB22K0
QUANTITY
RC12KB22K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB22K0
Internal Part NumberEIS-RC12KB22K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB22K0
Related LinksRC12K, RC12KB22K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB22K0 Details Description
Related parts for RC12KB22K0
FIXED IND 18UH 710MA 260 MOHM datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW DUAL 4A HS 8MLP datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.040" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
7 SIL MALE HORIZ CONN F/LOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf