Stackpole Electronics Inc. RC12KB5M60
RC12KB5M60 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB5M60
Brief Description
RES 5.6M OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB5M60.pdf
Availability of RC12KB5M60
QUANTITY
RC12KB5M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB5M60
Internal Part NumberEIS-RC12KB5M60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB5M60
Related LinksRC12K, RC12KB5M60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB5M60 Details Description
Related parts for RC12KB5M60
IC EPROM UV 1MBIT 150NS 32CDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 14"W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 700MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf