Stackpole Electronics Inc. RC12KT2R20
RC12KT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT2R20
Brief Description
RES 2.2 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT2R20.pdf
Availability of RC12KT2R20
QUANTITY
RC12KT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT2R20
Internal Part NumberEIS-RC12KT2R20
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT2R20
Related LinksRC12K, RC12KT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT2R20 Details Description
Related parts for RC12KT2R20
CAP FILM 0.33UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TRANSFORMER 1.5:1 5-1000MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN datasheet.pdf