Stackpole Electronics Inc. RC12KT300R
RC12KT300R picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT300R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT300R.pdf
Availability of RC12KT300R
QUANTITY
RC12KT300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT300R
Internal Part NumberEIS-RC12KT300R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT300R
Related LinksRC12K, RC12KT300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT300R Details Description
Related parts for RC12KT300R
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 55 POS VERT 2MM PCB datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
8301-30 CUTOFF PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR PLAIN70500888 datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE RED 100K CYL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf