Stackpole Electronics Inc. RC12KT300R
RC12KT300R picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT300R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT300R.pdf
Availability of RC12KT300R
QUANTITY
RC12KT300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT300R
Internal Part NumberEIS-RC12KT300R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT300R
Related LinksRC12K, RC12KT300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT300R Details Description
Related parts for RC12KT300R
CABLE SMA/SMA-JACK 12" RG-316DS datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ04A/AE04/AFH04T datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf