Stackpole Electronics Inc. RC12KT6R80
RC12KT6R80 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT6R80
Brief Description
RES 6.8 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT6R80.pdf
Availability of RC12KT6R80
QUANTITY
RC12KT6R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT6R80
Internal Part NumberEIS-RC12KT6R80
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT6R80
Related LinksRC12K, RC12KT6R80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT6R80 Details Description
Related parts for RC12KT6R80
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC 4.13V O-D 15% SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 8SIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A 277VAC datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 12POS .050 RED datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC PWR DIST BUCK ADJ REG 16VQFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST 60V 28QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25MA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf