Stackpole Electronics Inc. RC12KT820R
RC12KT820R picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT820R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT820R.pdf
Availability of RC12KT820R
QUANTITY
RC12KT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT820R
Internal Part NumberEIS-RC12KT820R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT820R
Related LinksRC12K, RC12KT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT820R Details Description
Related parts for RC12KT820R
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 28-SSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X7.25 GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf