Stackpole Electronics Inc. RC12KT8M20
RC12KT8M20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT8M20
Brief Description
RES 8.2M OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT8M20.pdf
Availability of RC12KT8M20
QUANTITY
RC12KT8M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT8M20
Internal Part NumberEIS-RC12KT8M20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT8M20
Related LinksRC12K, RC12KT8M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT8M20 Details Description
Related parts for RC12KT8M20
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 4KV SL/GP SMD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf