Stackpole Electronics Inc. RC14JB130K
RC14JB130K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB130K
Brief Description
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB130K.pdf
Availability of RC14JB130K
QUANTITY
RC14JB130K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB130K
Internal Part NumberEIS-RC14JB130K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB130K
Related LinksRC14J, RC14JB130K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB130K Details Description
Related parts for RC14JB130K
BRD SPT EDGE HLD SNAP LCK 15.5MM datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 2 kHz IC datasheet.pdf