Stackpole Electronics Inc. RC14JB130R
RC14JB130R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB130R
Brief Description
RES 130 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB130R.pdf
Availability of RC14JB130R
QUANTITY
RC14JB130R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB130R
Internal Part NumberEIS-RC14JB130R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB130R
Related LinksRC14J, RC14JB130R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB130R Details Description
Related parts for RC14JB130R
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 4POS OR datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW 1005 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 46MA 64.8 OHM TH datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M581-C 24QFN datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RES 62 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf