Stackpole Electronics Inc. RC14JB240R
RC14JB240R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB240R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB240R.pdf
Availability of RC14JB240R
QUANTITY
RC14JB240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB240R
Internal Part NumberEIS-RC14JB240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB240R
Related LinksRC14J, RC14JB240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB240R Details Description
Related parts for RC14JB240R
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 18POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER CABLE 20M datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1A 600V 4SDIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.2A 15.5 MOHM datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
1100UF 35V 19.3X29 85C AXI datasheet.pdf