Stackpole Electronics Inc. RC14JB430K
RC14JB430K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB430K
Brief Description
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB430K.pdf
Availability of RC14JB430K
QUANTITY
RC14JB430K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB430K
Internal Part NumberEIS-RC14JB430K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB430K
Related LinksRC14J, RC14JB430K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB430K Details Description
Related parts for RC14JB430K
CONN SOCKET 22-26AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 25VP-P 2KHZ PC MT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 3.6KHZ PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 15A 12OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf