Stackpole Electronics Inc. RC14JB430R
RC14JB430R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB430R
Brief Description
RES 430 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB430R.pdf
Availability of RC14JB430R
QUANTITY
RC14JB430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB430R
Internal Part NumberEIS-RC14JB430R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB430R
Related LinksRC14J, RC14JB430R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB430R Details Description
Related parts for RC14JB430R
IC REG CTRLR ISO PWM CM 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 14PF 50V 1210 datasheet.pdf
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V 20% BX 1805 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 3.7NS 100TQFP datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6WOBBLE COIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
IC 1:4 DESERIALIZER 36TQFN datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 5A 800V TO-220FP datasheet.pdf