Stackpole Electronics Inc. RC14JB43K0
RC14JB43K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB43K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB43K0.pdf
Availability of RC14JB43K0
QUANTITY
RC14JB43K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB43K0
Internal Part NumberEIS-RC14JB43K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB43K0
Related LinksRC14J, RC14JB43K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB43K0 Details Description
Related parts for RC14JB43K0
PANEL FRONT 19X10.5X0.5" GREY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 6MM END PLATE datasheet.pdf
HARDWARE datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf