Stackpole Electronics Inc. RC14JB43K0
RC14JB43K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB43K0
Brief Description
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB43K0.pdf
Availability of RC14JB43K0
QUANTITY
RC14JB43K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB43K0
Internal Part NumberEIS-RC14JB43K0
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB43K0
Related LinksRC14J, RC14JB43K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB43K0 Details Description
Related parts for RC14JB43K0
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC PROCESSOR FRONTEND 6CH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 4POS DL PCB R/A datasheet.pdf
RES 10K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
DSUB SCWLK FE (STAINLESS S) datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf