Stackpole Electronics Inc. RC14JB470K
RC14JB470K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB470K
Brief Description
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB470K.pdf
Availability of RC14JB470K
QUANTITY
RC14JB470K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB470K
Internal Part NumberEIS-RC14JB470K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB470K
Related LinksRC14J, RC14JB470K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB470K Details Description
Related parts for RC14JB470K
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR10A/ AE10G / APK10A datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY 3.0V TO92-3 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESOLVER CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf