Stackpole Electronics Inc. RC14JB510K
RC14JB510K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB510K
Brief Description
RES 510K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB510K.pdf
Availability of RC14JB510K
QUANTITY
RC14JB510K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB510K
Internal Part NumberEIS-RC14JB510K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB510K
Related LinksRC14J, RC14JB510K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB510K Details Description
Related parts for RC14JB510K
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
TERMINAL RING TONGUE SZ 3/8 RED datasheet.pdf
CONN RING UNINS 15-22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf