Stackpole Electronics Inc. RC14JB51K0
RC14JB51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB51K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB51K0.pdf
Availability of RC14JB51K0
QUANTITY
RC14JB51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB51K0
Internal Part NumberEIS-RC14JB51K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB51K0
Related LinksRC14J, RC14JB51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB51K0 Details Description
Related parts for RC14JB51K0
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf