Stackpole Electronics Inc. RC14JB820R
RC14JB820R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB820R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB820R.pdf
Availability of RC14JB820R
QUANTITY
RC14JB820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB820R
Internal Part NumberEIS-RC14JB820R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB820R
Related LinksRC14J, RC14JB820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB820R Details Description
Related parts for RC14JB820R
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
LIGHT ENG SPOT 1W RED W/HOLDER datasheet.pdf
CONN PIN 18AWG HE CRIMP GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.33UF RADIAL datasheet.pdf