Stackpole Electronics Inc. RC14JT100R
RC14JT100R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT100R
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT100R.pdf
Availability of RC14JT100R
QUANTITY
RC14JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT100R
Internal Part NumberEIS-RC14JT100R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT100R
Related LinksRC14J, RC14JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT100R Details Description
Related parts for RC14JT100R
FILTER LINE 2ST STD/IND 3A SCREW datasheet.pdf
BANANA JACK DOUBLE HIGH TEMP BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3.5A IPAK datasheet.pdf
CONV DC-DC 33W 3.3VIN 6A SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 4MHZ TO3-8 datasheet.pdf
TOOL HAND STR BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 56POS datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC 214AB datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf