Stackpole Electronics Inc. RC14JT120R
RC14JT120R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT120R.pdf
Availability of RC14JT120R
QUANTITY
RC14JT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT120R
Internal Part NumberEIS-RC14JT120R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT120R
Related LinksRC14J, RC14JT120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT120R Details Description
Related parts for RC14JT120R
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FEMALE 1.25MM CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf