Stackpole Electronics Inc. RC14JT15K0
RC14JT15K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT15K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT15K0.pdf
Availability of RC14JT15K0
QUANTITY
RC14JT15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT15K0
Internal Part NumberEIS-RC14JT15K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT15K0
Related LinksRC14J, RC14JT15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT15K0 Details Description
Related parts for RC14JT15K0
RES SMD 953K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 DL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MIC PIEZO ANALOG OMNI -69DB datasheet.pdf
CONN OFP PIN RCPT .012/.017" DIA datasheet.pdf
REPLACEMNT CONTCT FOR 18-22 WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf