Stackpole Electronics Inc. RC14JT1K10
RC14JT1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT1K10
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT1K10.pdf
Availability of RC14JT1K10
QUANTITY
RC14JT1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT1K10
Internal Part NumberEIS-RC14JT1K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT1K10
Related LinksRC14J, RC14JT1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT1K10 Details Description
Related parts for RC14JT1K10
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM (0.04) datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf