Stackpole Electronics Inc. RC14JT1K10
RC14JT1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT1K10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT1K10.pdf
Availability of RC14JT1K10
QUANTITY
RC14JT1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT1K10
Internal Part NumberEIS-RC14JT1K10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT1K10
Related LinksRC14J, RC14JT1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT1K10 Details Description
Related parts for RC14JT1K10
FIXED IND 33UH 850MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 8.1" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf