Stackpole Electronics Inc. RC14JT330R
RC14JT330R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT330R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT330R.pdf
Availability of RC14JT330R
QUANTITY
RC14JT330R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT330R
Internal Part NumberEIS-RC14JT330R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT330R
Related LinksRC14J, RC14JT330R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT330R Details Description
Related parts for RC14JT330R
SWITCH TOGGLE DPDT 400MA 125V datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf