Stackpole Electronics Inc. RC14JT43R0
RC14JT43R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT43R0
Brief Description
RES 43 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT43R0.pdf
Availability of RC14JT43R0
QUANTITY
RC14JT43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT43R0
Internal Part NumberEIS-RC14JT43R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT43R0
Related LinksRC14J, RC14JT43R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT43R0 Details Description
Related parts for RC14JT43R0
JUMPER-H1505TR/A2015N/H1505TR 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 22-26 30AU datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 215KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf