Stackpole Electronics Inc. RC14JT620R
RC14JT620R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT620R
Brief Description
RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT620R.pdf
Availability of RC14JT620R
QUANTITY
RC14JT620R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT620R
Internal Part NumberEIS-RC14JT620R
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT620R
Related LinksRC14J, RC14JT620R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT620R Details Description
Related parts for RC14JT620R
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf