Stackpole Electronics Inc. RC14JT750K
RC14JT750K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT750K
Brief Description
RES 750K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT750K.pdf
Availability of RC14JT750K
QUANTITY
RC14JT750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT750K
Internal Part NumberEIS-RC14JT750K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT750K
Related LinksRC14J, RC14JT750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT750K Details Description
Related parts for RC14JT750K
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
ENDPLATE FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG223/U 8FT datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1/2W 470K OHM 5% datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 4MM datasheet.pdf
KIT DEMO 78K0 UPD78F0730 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 2POS datasheet.pdf