Stackpole Electronics Inc. RC14JT7R50
RC14JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT7R50
Brief Description
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT7R50.pdf
Availability of RC14JT7R50
QUANTITY
RC14JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT7R50
Internal Part NumberEIS-RC14JT7R50
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT7R50
Related LinksRC14J, RC14JT7R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT7R50 Details Description
Related parts for RC14JT7R50
OSCILLATOR XO 155.52MHZ PECL SMD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 300MM datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf