Stackpole Electronics Inc. RC14KB1M50
RC14KB1M50 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KB1M50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KB1M50.pdf
Availability of RC14KB1M50
QUANTITY
RC14KB1M50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KB1M50
Internal Part NumberEIS-RC14KB1M50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KB1M50
Related LinksRC14K, RC14KB1M50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KB1M50 Details Description
Related parts for RC14KB1M50
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 15.625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf