Stackpole Electronics Inc. RC14KB820K
RC14KB820K picture photo
Mfg. Part Number
RC14KB820K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KB820K.pdf
Availability of RC14KB820K
QUANTITY
RC14KB820K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KB820K
Internal Part NumberEIS-RC14KB820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KB820K
Related LinksRC14K, RC14KB820K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KB820K Details Description
Related parts for RC14KB820K
TRANS NPN 500V 3A TO-126 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 3.81MM ANGLE datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW DIFF RA datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
500 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 160MSPS 48VQFN datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf