Stackpole Electronics Inc. RC14KT15R0
RC14KT15R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT15R0
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT15R0.pdf
Availability of RC14KT15R0
QUANTITY
RC14KT15R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT15R0
Internal Part NumberEIS-RC14KT15R0
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT15R0
Related LinksRC14K, RC14KT15R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT15R0 Details Description
Related parts for RC14KT15R0
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5M OHM 5% 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-SOCKET STR .6M datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf