Stackpole Electronics Inc. RC14KT27K0
RC14KT27K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT27K0
Brief Description
RES 27K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT27K0.pdf
Availability of RC14KT27K0
QUANTITY
RC14KT27K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT27K0
Internal Part NumberEIS-RC14KT27K0
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT27K0
Related LinksRC14K, RC14KT27K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT27K0 Details Description
Related parts for RC14KT27K0
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 7.2KV NP0 3838 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf