Stackpole Electronics Inc. RC14KT3K90
RC14KT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT3K90
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT3K90.pdf
Availability of RC14KT3K90
QUANTITY
RC14KT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT3K90
Internal Part NumberEIS-RC14KT3K90
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT3K90
Related LinksRC14K, RC14KT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT3K90 Details Description
Related parts for RC14KT3K90
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16M/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
INDICATOR PB RND SILVER SLD LUG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.13 datasheet.pdf
DIODE MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf