Stackpole Electronics Inc. RC14KT680R
RC14KT680R picture photo
Mfg. Part Number
RC14KT680R
Brief Description
RES 680 OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC14KT680R.pdf
Availability of RC14KT680R
QUANTITY
RC14KT680R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14KT680R
Internal Part NumberEIS-RC14KT680R
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14KT680R
Related LinksRC14K, RC14KT680R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14KT680R Details Description
Related parts for RC14KT680R
RES 6.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS 35DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DRO 14.5GHZ FREE RUNNING datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.2A 82 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf