Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1183CS
RC1608F1183CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1183CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1183CS.pdf
Availability of RC1608F1183CS
QUANTITY
RC1608F1183CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1183CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1183CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1183CS
Related LinksRC1608, RC1608F1183CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1183CS Details Description
Related parts for RC1608F1183CS
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES WIREWOUND .33 OHM 3W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 21 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CARD GUI CLIPON BECU 3.05X9.53MM datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/03/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 8A TO220AC datasheet.pdf