Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1241CS
RC1608F1241CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1241CS
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1241CS.pdf
Availability of RC1608F1241CS
QUANTITY
RC1608F1241CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1241CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1241CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1241CS
Related LinksRC1608, RC1608F1241CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1241CS Details Description
Related parts for RC1608F1241CS
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 20POS datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 220VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 18V 10A datasheet.pdf