Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1402CS
RC1608F1402CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1402CS
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1402CS.pdf
Availability of RC1608F1402CS
QUANTITY
RC1608F1402CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1402CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1402CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1402CS
Related LinksRC1608, RC1608F1402CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1402CS Details Description
Related parts for RC1608F1402CS
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1506 datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 250A 4032 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TFLEX 340 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS TOP RLLR datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf