Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1541CS
RC1608F1541CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1541CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1541CS.pdf
Availability of RC1608F1541CS
QUANTITY
RC1608F1541CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1541CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1541CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1541CS
Related LinksRC1608, RC1608F1541CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1541CS Details Description
Related parts for RC1608F1541CS
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
SWITCH MOUNTING HARDWARE datasheet.pdf
1064 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE 30POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.27A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
42U RACK ENCLOSURE SERVER CAB datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf