Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1620CS
RC1608F1620CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1620CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1620CS.pdf
Availability of RC1608F1620CS
QUANTITY
RC1608F1620CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1620CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1620CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1620CS
Related LinksRC1608, RC1608F1620CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1620CS Details Description
Related parts for RC1608F1620CS
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 15ppm 9pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf