Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1650CS
RC1608F1650CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1650CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1650CS.pdf
Availability of RC1608F1650CS
QUANTITY
RC1608F1650CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1650CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1650CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1650CS
Related LinksRC1608, RC1608F1650CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1650CS Details Description
Related parts for RC1608F1650CS
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 400V 90A D-55 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf